• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

STYGŲ LAUKO TEORIJA

stygu-teorija-fizikams-teikia-daug-vilciu-taciau-jos-teiginiu-patvirtinti-kol-kas-neimanoma-asociaty-5682b0092d3eaVienas didžiausių teorinės fizikos tikslų yra bendrosios jungtinės teorijos sukūrimas. Tokia teorija galėtų paaiškinti viską, tačiau ši vizija vis dar lieka gana tolima. Stygų teorijos sukūrimas prieš 40 metų buvo itin daug žadanti pradžia siekiant šio tikslo, bet dabar vietos atsiranda ir kitoms novatoriškoms idėjoms.
Šiuo metu Europoje dirba vienas geriausių stygų teorijos specialistų – 34 metų Prinstono instituto mokslininkas Martinas Šnablas (Martin Schnabl). Šis čekų fizikas mėgina įgyvendinti ambicingą projektą, kuris leistų gerokai pasistūmėti kuriant jungtinę teoriją arba, blogiausiu atveju, bent jau padėtų išsiaiškinti dvi mįsles. Pirmoji skamba įmantriai: kokiu būdu pradžioje mūsų Visata susidarė kaip atsitiktinės vakuumo būsenos fliuktuacija. Antroji kur kas paprastesnė: bendras visų subatominių dalelių paaiškinimas.

Minėtam čekų fizikui bus įteiktas EURYI apdovanojimas, kuris skiriamas jauniems ir perspektyviems mokslininkams, kad šie galėtų nevaržomi tęsti savo darbus. M. Šnablo penkerių kruopštaus darbo metų rezultatas – stygų lauko teorijos lygties sprendinys, kurios niekas nesugebėjo išspręsti 20 metų. 

Sprendinio elegantiškumas ir grakštumas yra itin vertinimas dėl savo estetinio patrauklumo matematiniame kontekste, kartu atskleidžiama daugybė svarbių idėjų tiek matematikoje, tiek fizikoje. EURYI apdovanojimais į Europą siekiama priktraukti talentingų mokslininkų iš viso pasaulio. Sukuriamos labai palankios sąlygos ir tikimasi, jog tai padės sėkmingai plėtoti mokslą Europje bei ugdyti naują perspektyvių tyrėjų kartą. 

Stygų teorija buvo sukurta mėginant sujungti makro ir mikro pasaulių fiziką, kuriai atitinkamai atstovauja bendroji reliatyvumo teorija ir kvantinė mechanika. Ji pakeičia nulinės dimensijos taškinių elementariųjų dalelių idėją vienos dimensijos styga, jungiančia du taškus. Šiuo požiūriu styga kaip dalelė yra modelis, kuriuo siekiama paaiškinti arba numatyti tam tikras Visatos savybes. 

Naujų dalelių skaičiui toliau augant, iškelta stygos idėja buvo bandoma jas visas sujungti, o tai galiausiai atvedė prie stygų lauko idėjos. Toks laukas visas daleles vaizduoja kaip stygos virpėjimus tam tikrais dažniais. Stygų laukas yra visų virpėjimų suma, paprastu būdu sujungiantis visas daleles į vieną, o tai fizikams smarkiai palengvina dalią, nes nebereikia laužyti galvų atradus dar vieną naujos rūšies dalelę. 

„Tai yra tam tikros rūšies lauko teorija begaliniam stygų svyravimų tipui, kai kiekviena iš jų atitinka skirtingą dalelių rūšį“, – pasakoja M. Šnablas. Mokslininkas atkreipė dėmesį į tai, kad stygų lauko teorija yra esminė, mėginant suprasti, kas nutinka, kai tiek kvantinė mechanika, tiek bendroji reliatyvumo teorija pasireiškia išvien ir sąveikauja tarpusavyje. 

„Tai svarbu ten, kur kvantinė gravitacija atlieka svarbų vaidmenį, pavyzdžiui, juodosiose skylėse ar pradedant formuotis mūsų Visatai“, – priduria čekų fizikas. Abiem atvejais matmenys gali būti maži ir tam reikėtų kvantinės mechanikos, tačiau milžiniškos energijos ir didžiulė masė tuo pačiu metu sukuria nepaprastai stiprius gravitacinius laukus, o juos kol kas galime nagrinėti tik pasitelkdami bendrąją reliatyvumo teoriją. 

Viena iš didžiausių stygų lauko teorijos problemų glūdi eksperimentuose, kuriais būtų galima patikrinti prognozes arba įkvėpti naujiems teoriniams išvedžiojimams. Pagal šią teoriją Visata turi 10 dimensijų, 4 iš jų stebime erdvėlaikyje. Kol kas per 40 metų nieko geresnio, kas sugebėtų paaiškinti mūsų Visatos arba visų visatų savybes visais įmanomais laiko ir atstumo masteliais, nebuvo sugalvota. Be to, stygų lauko idėja suteikia daug peno likusiai fizikos ir matematikos daliai dėl savo problematiškumo, kuris kyla iš analitinių priežasčių. Būtent todėl ji turėtų dominti ir neprofesionalus, – tvirtina M. Šnablas. – Net ir paprasti žmonės gali susidomėti, jeigu jiems patinka gėrėtis žmonijos pastangomis stengiantis perprasti sudėtingiausią klausimą, kokia gi mūsų Visatos prigimtis“. 

Rugsėjo 27 d. M. Šnablui ir kitiems 19 jaunų tyrėjų Helsinkyje buvo įteikti apdovanojimai. Po to mokslininkas tęs savo tyrinėjimus Čekijos fizikos mokslų akademijos institute.