• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

TARPGALAKTINIS KONFLIKTAS

Mokslininkams pirmą kartą pasisekė pamatyti kaip vienos galaktikos centre esanti juodoji skylė smogia mirtiną smūgį  kaimyninei galaktikai. Laimei, šis „tarpgalaktinis karas“ vyksta gana toli nuo mūsų – abi galaktikos yra maždaug už 1,4 mlrd. šviesmečių.

Dvi, labai arti kosminiais masteliais, viena kitos esančios galaktikos, žinomos kaip 3C321 sistema, sukasi viena apie kitą. Kaip parodė NASA rentgeninės observatorijos „Chandra“ stebėjimai, savo centruose jos abi turi juodąsias skyles, tačiau iš didesniosios galaktikos juodosios skylės aplinkos sklinda galinga rentgeno ir gama spindulių bei beveik šviesos greičiu skriejančių elektronų čiurkšlė. Tokios, su juodosiomis skylėmis susijusios čiurkšlės, nėra labai retas atvejis Visatoje – astronomai jau daug kartų stebėjo panašias čiurkšles, tačiau šis yra ypatingas tuo, kad čiurkšlė pataikė į vos už 20 tūkst. šviesmečių (maždaug tiek pat nuo Galaktikos centro nutolusi Saulė) esančios kaimyninės galaktikos kraštą. Atsispindėjusi nuo jo toliau į tarpžvaigždinę erdvę ji jau sklinda gerokai deformuota. „Toks smūgis gali sukelti labai daug problemų mažajai galaktikai“, – sako darbą atlikusios mokslininkų grupės lyderis – Harvardo-Smitsono astrofizikos centro mokslininkas – Dan Evans.

Ši „mirtinos žvaigždės galaktika“, kaip ją pakrikštijo NASA astronomai, buvo atrasta pasitelkus kosminius ir antžeminius teleskopus. Tyrimui buvo naudojami kosminis Hablo teleskopas, kosminė rentgeno spindulių observatorija „Chandra“, „Spitzer“ kosminis teleskopas ir radioteleskopai, esantys JAV (VLA – Very Large Array) ir Didžiojoje Britanijoje (MERLIN – Multi-Element Radio Linked Interferometer Network).
Milžinišką energiją nešančio spindulio kelyje atsidūrusių planetų turėtų laukti liūdnas likimas. „Ozono sluoksnis panašios į Žemę planetos atmosferoje būtų sunaikintas per keletą mėnesių“, – sako D. Evans.
Galaktika_efotoĮdomu ir tai, kad šis smūgis buvo smogtas visai neseniai – ne daugiau kaip prieš 1 mln. metų. „Toks smūgis iš tikrųjų yra labai retas įvykis ir suteikia mums daugybę informacijos apie pačios čiurkšlės savybes“, – sako D. Evans.

Mokslininkų nuomone, kad ir koks naikinantis yra šio šūvio poveikis mažajai galaktikai, ateityje jis gali inicijuoti naujų žvaigždžių gimimo procesą, taigi ir sąlygas sukurti naujai gyvybei.

Straipsnis, kuriame paskelbta apie šį įspūdingą gamtos reiškinį, bus spausdinamas sekančiame žurnalo „Astrophysical Journal“ numeryje.