• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

Apie čakras

chakraŽodis čakra kilo iš sanskrito kalbos ir reiškia “ratas”, “sūkurys”. Tai ir yra sąmonės, jėgos, energijos centrai žmogaus kūne. Čakros priima, kaupia ir paskirsto energiją, kuri būtina įvairiems kūno, sielos ir proto procesams. Čakrų yra 88000. Pagrindinėmis laikomos septynios didžiausios.

 Visos čakros yra sąmonės centrai, kurie fiziniame lygmenyje sujungti su nervų rezginiais. Čakros išsidėsčiusios sušumna nadi kanalo srityje (pagrindiniame astraliniame nervų kanale). Čakros bei sušumna kanalas gali būti matomi tik vidiniu regėjimu, bet ne fizinio kūno akimis. 

Čakras turi visi ir visos jos funkcionuoja. Šiuo teiginiu galima nuraminti visus, kurie jaudinasi, ar turi visas čakras. Jei jūs gyvas, vadinasi turite jas visas. Čakrų veikimo efektyvumas pas skirtingus žmones skiriasi, be to jų veikla priklauso nuo dabartinio gyvenimo etapo, kuriame žmogus yra.

 Pirmasis čakrų suvokimo etapas – tai gebėjimas pamatyti jų veikimą savo gyvenime, pajausti energijos srautus. Ta pati gyvybinė jėga pasireiškia visuose augaluose ir gyvūnuose, debesyse ir upėse, kalnuose ir lygumose. Ta pati gyvybinė jėga užpildo ir žmogų. Ji pereina per čakrų sistemą, ir šį srautą būtina suvokti bei pajusti. Jį galima pamatyti ir išbandyti, bet kad tai pavyktų, reikia padidinti pojūčių lygį.  Tie, kurie turi dovaną regėti čakras, apibūdina jas kaip energetinius sūkurius, besisukančius aplink centrinį tašką, kaip savo spalvą spinduliuojančius ratus. Kuo greičiau sukasi sūkurys, tuo daugiau energijos jis gali sugerti ir perduoti. Patį žemiausią dažnį turi šaknies čakra (muladhara), o kylant aukštyn link karūnos čakros (sahasraros), dažnis kyla. Tai primena muzikinę gamą arba spalvų spektrą – nuo raudonos iki violetinės. Šių spalvotų sūkurių kombinacija kuria jūsų aurą – subtilų spalvinį čakrų energijos švytėjimą. 

chakraŽmogaus kūne yra 72000 nadi kanalų, iš kurių 10 svarbiausių yra ida (neigiamas, moteriškasis, Mėnulio energijos, prasideda stuburo apačioje, baigiasi kairiojoje šnervėje), pingala (teigiama srovė, vyriškasis, Saulės energijos, prasideda stuburo apačioje ir baigiasi dešiniojoje šnervėje), sušumna, gandhari, hashajihva, pusa, yusasvini, alambusa, kuhuh, sankini.

Abipus sušumnos (stuburo nervų kamieno) yra ida ir pingala nadi kanalai. Juos fiziniame kūne atitinka dešinysis ir kairysis simpatiniai nervų kamienai. Per juos teka prana, gyvybinė energija. Kai prana teka ida ir pingala kanalais, žmogus būna paniręs į įvairią pasaulietišką veiklą, žmogus yra suvaržytas laiko, erdvės ir priežastingumo. Jogai siekia pasukti energiją į pagrindinį sušumna kanalą (Brahma nadi), nes tai pakylėja žmogaus sąmonę virš proto ir laiko ribų. Bet daugumos žmonių sušumna kanalas stuburo pamate yra užblokuotas, todėl jų protai gali funkcionuoti tik žemesniuose (fiziniuose) sąmonės lygmenyse. Asanų, pranajamos, mudrų bei meditavimo praktikų metu pasigamina daug karščio ir energijos. Ši koncentruota energija nukreipiama į pačią kundalini. Po ilgalaikių praktikų, apvalius nuo nešvarumų sušumna kanalą, sudaromos sąlygos kundalini energijai lengvai pakilti kanalu aukštyn. Tam labai svarbu harmonizuoti čakrų veiklą. Yra daug būdų, kaip tai padaryti.

Pavyzdžiui, vienas iš jų – Bidža mantrų kartojimas. Įvairūs kiekvienos čakros garsai ir raidės (Biža mantra – slaptas simbolis) yra garsinė kundalini šakti energija. Ištartos raidės tampa šiurkščia kundalini šakti garsinės energijos išraiška. Kiekviena ištarta raidė tampa mantra, o mantra – atitinkamos dievybės kūnu. Medituodamas į tam tikros čakros mantrą mokinys medituoja į atitinkamą Dievo aspektą. Biža mantros neturi žodinės reikšmės, bet per vibraciją tiesiogiai veikia astralinį kūną.

TRUMPAS ČAKRŲ APIBŪDINIMAS

MULADHARA

Čakra yra stuburo kanalo žemutiniame gale (kryžkaulinis nervų rezginys).
Mula “šaknis” + adhara “atrama”
Liauka: antinksčiai (nuo jų veiklos priklauso gebėjimas atsispirti stresui ir alergijoms)
Spalva: raudona
Veikiami organai: storoji ir tiesioji žarna, kaulai, stuburgalis, kojos, pėdos
Dievybė – Dakini Devi (čakros šakti, aktyvioji galia). Brahma Kūrėjas. Indra Devata. Svajambu Linga.
Žemės principas (prithivi tattwa).
Kvapo jutimas.
Pėdos (veiksmo organas).
Bidža mantra – Lam. 4 raidės (sam, šam, sam, vam) – 4 lotoso lapeliai.
Simbolis – kundalini.
Kvadratas.

Teigiamos savybės: dvasinės energijos atsiskleidimas, troškimas gyventi, gyvybinė jėga, savisauga, ištvermė, ritmas, ryšys su gamta ir žeme, pasitikėjimas aplinka, kantrybė, galėjimas išsikovoti pripažinimą.

Čakros centre yra trikampis, simbolizuojantis trigubą energiją, jame kundalini šakti spindi kaip žaibo blykstė.

Muladharos veiklą harmonizuosite atlikdami RJM I-ojo penkiadienio asanas, grodami būgnais, klausydami ritmingos būgnų muzikos, daugiau vaikščiodami, grūdindami pėdas ir kojas, dažniau vaikščiodami basomis, vilkėdami raudonus rūbus, daugiau uostydami pasaulį, kartodami bidža mantrą, naudodami kvadrato figūrą. Meditacija į šią čakrą suteikia stabilumo ir ramybės.

SVADHISTHANA

Čakra yra lytinių organų srityje (prostatos nervų rezginys)

Svadhisthana “saldumas
Liaukos: lytinės liaukos (nuo jų veiklos priklauso gebėjimas žmogaus nuotaika ir jausmai)
Spalva: oranžinė
Dievybė – Rakini Devi. Višnu. Varuna.
Vandens principas (apas tattwa).
Skonio jutimas.
Rankos (veiksmo organas).
Bidža mantra – Vam. 6 raidės (bam, bham, nam, yam, ram, lam) – 6 lotoso lapeliai.
Veikiami organai: lytinės liaukos, apatinėje pilvo dalyje esantys organai, kryžkaulis, dubens ertmė, gimda, inkstai, šlapimo pūslė, kraujotaka, kūno skysčiai

Teigiamos savybės: kūniškumo suvokimas, gyvybingumas, kūrybingumas, gydanti energija, aistringumas, gyvenimo džiaugsmas, moteriška energija.

Čakros centre šviesus pjautuvo pavidalo mėnulis.

Svadhisthanos veiklą harmonizuosite atlikdami RJM II-ojo penkiadienio asanas, plaukiodami, klausydami vandens čiurlenimo ar jūros ošimo, klausydamiesi rytietiškos muzikos, daugiau gerdami skysčių, šokdami, lepindami savo kūną, vilkėdami oranžinius rūbus, daugiau atkreipdami dėmesį į maisto skonį, kartodami bidža mantrą, naudodami mėnulio pjautuvą meditacijai, vaikščiodami lauke šviečiant Mėnuliui.

MANIPURA

Čakra yra bambos srityje (saulės rezginys)

Manipura “spindintis brangakmenis
Spalva: geltona
Liauka: kasa (nuo jos veiklos priklauso angliavandenių apykaitos procesai)
Dievybė – Lakini Devi. Rudra ant jaučio.
Ugnies principas (agni tattwa).
Regėjimo jutimas.
Forma ir spalva.
Bidža mantra – Ram. 10 raidžių (da, nda, na, ta, tha, de, dhe, ne, pa, pha)– 10 lotoso lapelių.
Trikampis.
Veikiami organai: kasa, skrandis, tulžies pūslė, kepenys, blužnis, plonoji žarna, pilvo ertmė, vegetatyvinė nervų sistema.

Teigiamos savybės: savimonė, emocionalumas, gebėjimas užjausti, empatija jautrumas, ilgesys, gebėjimas išsikovoti pripažinimą, spontaniškumas.

Manipuros veiklą harmonizuosite atlikdami RJM III-ojo penkiadienio asanas, būdami saulėje, šviesoje, stebėdami degančią ugnį, klausydamiesi jausmingos solinės muzikos, reguliuodami maistą, vilkėdami geltonus šiltus rūbus, daugiau stebėdami pasaulį, mokydamiesi vaidybos ir kūno kalbos, kartodami bidža mantrą, naudodami trikampio figūrą.

ANAHATA

Čakra yra širdies srityje (širdies nervinis rezginys)

Anahata “nepažeidžiama
Liauka: užkrūčio (nuo jos veiklos priklauso imuninės sistemos veikla)
Spalva: žalia ir dūmų
Dievybė – Kakini Devi. Isa. Bana Linga Trikona.
Oro principas (vayu tattwa).
Jutimas ir lietimas.
Bidža mantra – Jam (yam). 12 raidžių (ka, kha, ga, gha, ge, cha, chha, ja, jha, je, ta, tha)– 12 lotoso lapelių.
Du, vienas ant kito sudėti trikampiai, vienas smaigaliu aukštyn, kitas – žemyn.
Veikiami organai: širdis, plaučiai, kraujotaka, kraujas, oda, rankos, plaštakos, viršutinė nugaros dalis, krūtinės ląsta, bronchai

Teigiamos savybės: artimo meilė, šilti jausmai, savo vertės suvokimas, gebėjimas prisitaikyti prie aplinkybių, meninės išraiškos jėga, tolerancija, atvirumas, sveikas atsiribojimas nuo aplinkinių

Anahatos veiklą harmonizuosite atlikdami RJM IV-ojo penkiadienio asanas, daugiau būdami žalioje gamtoje, klausydami šviesios, džiaugsmingos muzikos (pvz., Mocarto), lepindami save masažais, mylėdami gyvūnus, vilkėdami žalius rūbus, daugiau liesdami pasaulį, mokydamiesi daryti masažą, medituodami į Dovydo žvaigždę, kartodami bidža mantrą.

VIŠUDHA

Čakra yra gerklės srityje (akytasis nervų rezginys)

Vishuddhi “valyti
Liauka: skydliaukė (nuo jos veiklos priklauso medžiagų apykaita, energijos pasiskirstymas, nervų sistema, kalcio kiekis organizme)
Spalva: šviesiai mėlyna
Dievybė – Sakini Devi. Sada Siva.
Eterio principas (akasa tattwa).
Klausos jutimas.
Burna (veiksmo organas).
Bidža mantra – Ham. 16 raidžių (a, aa, e, ee, u, uu, ri, ree, lre, lree, ye, yai, o, ow, am, ah) – 16 lotoso lapelių.
Apskritimas
Veikiamos kūno dalys: kaklas, žandikauliai, gerklos, trachėja, stemplė, kvėpavimas, balsas, kaklo slanksteliai, sprandas, pečiai, klausa.

Teigiamos savybės: išvystytas gebėjimas bendrauti, harmoningas savęs suvokimas, įvairiapusiai interesai, gebėjimas susikaupti ir mokytis, racionalus mąstymas, kalbos ir balso tvirtumas, muzikalumas, gerai suvokiamas individualumas.

Višudhos veiklą harmonizuosite atlikdami RJM V-ojo penkiadienio asanas, dažnaiu žiūrėdami į mėlyną dangų, klausydamiesi jūros ošimo ar vokalinio dainavimo, daugiau dainuodami, lavindami balsą, retorinius gebėjimus, rašydami dienoraštį, dainuodami mantras, vilkėdami mėlynus rūbus, daugiau klausydamiesi pasaulio, kartodami bidža mantrą.

ADŽNA

Čakra yra kaktoje tarp antakių

Adžna “žinojimas
Liauka: hipofizė (nuo jos veiklos priklauso visų endokrininių liaukų veikla, imuninė ir nervų sistemos, psichika)
Spalva: tamsiai mėlyna, indigo
Dievybė – Hakini Devi. Sambu. Itara Linga ir Trikona, Mahat.
Sukshma Prakriti vadinama Hiranya Garba (kosminis ego principas).
Protas.
Bidža mantros – Ham ir Kšam. 2 raidės (ham, kšam)– 2 lotoso lapeliai.
Simbolis: apskritimas su dviem sparnais
Veikiamos kūno dalys: smegenėlės, veidas, akys, ausys, nosys, prienosiniai ančiai, hormoninė sistema, nervų sistema

Teigiamos savybės: ryšys su siela, savęs suvokimas, kūrybinė energija, intuicija, nušvitimas, gydanti energija, vaizduotė, atvirumas naujoms idėjoms, minčių kontrolė.

Adžna veiklą harmonizuosite atlikdami RJM penkiadienių asanas, vaikščiodami ramiomis žvaigždėtomis naktimis, skaitydami painių siužetų romanus, pasakas, domėdamiesi filosofija, skaitydami išminčių ir psichologų veikalus, vilkėdami tamsiai mėlynus rūbus, daugiau mąstydami, užsirašinėdami sapnus, kartodami bidža mantrą.

Meditacija į šią čakrą suteikia dvasinių galių, žinių, valios jėgos.

SAHASRARA

Čakra yra smegenyse, aukščiausias kaukolės taškas.

Sahasrara “tūkstantis
Liauka: epifizė (nuo jos veiklos priklauso miego ir budėjimo ritmas)
Spalva: balta, violetinė, auksinė
Dievybė: Šiva
Bidža mantra – Aum
Simbolis: lotosas. Tūkstančio lapelių lotosas simbolizuoja dieviškumo principą.
Kosminė sąmonė, esanti anapus
Veikiamos kūno dalys: vidurinės smegenys, akys, visas organizmas

Teigiamos savybės: ryšys su visata, dvasinė jėga, dvasingumas, religingumas, tikėjimas, viską apimantis žinojimas, vidinis matymas.

Sahasraros veiklą harmonizuosite atlikdami RJM penkiadienių asanas, keliaudami po kalnus, medituodami, būdami ramybėje, melsdamiesi, pasikliaudami intuicija, vilkėdami baltus rūbus, priimdami pasaulį, kartodami bidža mantrą.

 

Čakra

Harmonizuoja čakrą

Čakros vaistažolės

Čakros akmenys

Muladhara Migdolai, Kartusis apelsinas, Levanda, Pačulis, Pipiras, Sandalmedis, Šalavijas, Anyžius, Mirtos, Pankolis, Rozmarinas, Smilkalai, Snaputis, Ramunė Liepžiedžiai, Erškėtuogė, Gvarana, Valerijonas, Apyniai, Dilgėlė, Gudobelė, Jonažolė, Ramunėlė, Kiaulpienė, Kraujažolė, Melisa, Šalavijas Citrinas, Geltonasis jaspis, Granatas, Hematitas, Hiacintas, Kalnų krištolas, Koralai, Rausvasis kvarcas, Rubinas, Ugniaspalvis opalas, Chrizoprazas, Geltonasis topazas, Oniksas, Opalas, Smaragdas, Turkis
Svadhisthana Kokosai, Anyžius, Apelsinas, Bazilikas, Greipfrutas, Jazminas, Kartusis apelsinas, Pankolis, Pipiras, Rožė, Sandalmedis, Eukaliptas, Kiparisas, Kvapusis šalavijas, Citrinžolė, Levanda, Mirtos, Smilkalai, Snaputis, Šalavijas, Ramunė Lapačio, Dilgėlė, Kraujažolė, Apyniai, Erškėtuogė, Gvarana, Jonažolė, Kiaulpienė, Melisa, Šalavijas, Valerijonas Agatas, Citrinas, Geltonasis jaspis, Gintaras, Granatas, Kalnų krištolas, Rausvasis kvarcas, Rubinas, Tigro akis, Topazas, Akvamarinas, Ametistas, Chrizoprazas, Geltonasis topazas, Hiacintas, Koralai, Lazuritas, Oniksas, Mėlynasis safyras, Opalas, Smaragdas, Turkis
Manipura Sezamas, Anyžius, Bazilikas, Greipfrutas, Jazminas, Citrinžolė, Levanda, Mirtos, Rozmarinas, Ramunė, Apelsinas, Bergamotė, Kartusis apelsinas, Kvapusis šalavijas, Pipiras, Rožė, Smilkalai, Snaputis, Šalavijas Šeivamedis, Apyniai, Čiobrelis, Pankolis, Kiaulpienė, Ramunėlė, Valerijonas, Ankstyvasis šalpusnis, Dilgėlė, Jonažolė, Kraujažolė, Melisa, Pipirmėtė Agatas, Geltonasis jaspis, Geltonasis topazas, Gintaras, Kalnų krištolas, Koralai, Tigro akis, Žadeitas, Ametistas, Chrizoprazas, Hematitas, Hiacintas, Lazuritas, Oniksas, Opalas, Smaragdas, Turkis
Anahata Alyvmedis, Bazilikas, Bergamotė, Eukaliptas, Levanda, Pačulis, Rozmarinas, Rožė, Šalavijas, Apelsinas, Jazminas, Kamparas, Kiparisas, Kvapusis šalavijas, Pipirmėtė, Smilkalai, Snaputis, Ramunė Roibos, Ankstyvasis šalpusnis, Čiobrelis, Erškėtuogė, Gudobelė, Melisa, Jonažolė, Pankolis, Ramunėlė Chrizoprazas, Kalnų krištolas, Koralai, Rausvasis kvarcas, Rubinas, Smaragdas, Turkis, Žadeitas, Geltonasis jaspis, Gintaras, Hiacintas, Lazuritas, Mėlynasis turmalinas, Oniksas, Opalas, Ugniaspalvis opalas
Višudha Medetkos, Jazminas, Kiparisas, Citrinžolė, Pankolis, Snaputis, Šalavijas, Anyžius, Eukaliptas, Greipfrutas, Kamparas, Mirtos, Pačulis, Rozmarinas, Sandalmedis, Smilkalai, Ramunė Žalioji arbata, Apyniai, Čiobrelis, Pipirmėtė, Šalavijas, Ankstyvasis šalpusnis, Erškėtuogė, Gudobelė, Gvarana, Jonažolė, Pankolis, Ramunėlė Agatas, Akvamarinas, Kalnų krištolas, Mėlynasis safyras, Turkis, Hiacintas, Lazuritas, Oniksas, Opalas, Smaragdas, Tigro akis, Topazas, Ugniaspalvis opalas,
Adžna Avokadai, Bergamotė, Kamparas, Kartusis apelsinas, Kvapusis šalavijas, Pipirmėtė, Apelsinas, Bazilikas, Eukaliptas, Greipfrutas, Rozmarinas, Smilkalai, Šalavijas, Ramunė Jonažolė, Apyniai, Dilgėlė, Gvarana, Kraujažolė, Melisa, Pankolis, Pipirmėtė, Ramunėlė, Šalavijas, Valerijonas Akvamarinas, Kalnų krištolas, Lazuritas, Mėlynasis safyras, Mėlynasis turmalinas, Opalas, Turkis, Topazas, Ugniaspalvis opalas,Ametistas, Citrinas, Granatas, Hiacintas, Oniksas, Rausvasis kvarcas, Smaragdas, Tigro akis

Sahasrara

Simondsijos, Bazilikas, Eukaliptas, Greipfrutas, Kamparas, Kartusis apelsinas, Mirtos, Smilkalai, Snaputis, Apelsinas, Pačulis, Pipiras, Pipirmėtė, Šalavijas Ajurvedos mišinys, Ankstyvasis šalpusnis, Dilgėlė, Erškėtuogė, Gvarana, Jonažolė, Kiaulpienė, Kraujažolė, Ramunėlė, Šalavijas, Valerijonas Ametistas, Chrizoprazas, Geltonasis topazas, Hiacintas, Kalnų krištolas, Mėlynasis safyras, Oniksas, Opalas, Topazas, Ugniaspalvis opalas,Akvamarinas, Citrinas, Gintaras, Hematitas, Lazuritas, Mėlynasis turmalinas, Rausvasis kvarcas, Rubinas, Smaragdas, Tigro akis, Turkis, Žadeitas