Siūlome keletą rekomendacijų naujokui, nusprendusiam užsiimti joga.
Kiekvienas, pradėjęs jogos užsiėmimus, turėtų aiškiai atsakyti į klausimą: ko aš tikiuosi iš jogos? Ir vykstančius užsiėmimus vertinti būtent iš šios pozicijos: padėjo tai priartėti prie pageidaujamo tikslo ar ne.
Jei jau atėjote į jogos užsiėmimų kursą, greičiausiai nusprendėte kažką keisti savo gyvenime ir kažkas jame jūsų netenkina. Priežastys gali būti įvairiausios: fizinė sveikatos būklė, psichinės būsenos ir pan.
Sakykime, kad Jūs pradėjote užsiiminėti joga, norėdamas atsikratyti nugaros skausmo. Tad jogos užsiėmimų veiksmingumas ir turėtų būti vertinamas tuo požiūriu – ar praėjus kuriam laikui sumažėjo (išnyko) nugaros skausmas, ar ne.
Jeigu Jūs atėjote į užsiėmimus norėdamas išmokti suvaldyti kylančias stresines situacijas ir geriau valdyti savo sąmonės būsenas – vertinimo kriterijai bus visai kiti: greičiausiai Jūs tikėsitės jaustis ramesni, mažiau jaudintis dėl nemalonumų, geriau miegoti, sugebėti labiau koncentruoti savo dėmesį.
Vakariečiams, pradedantiems užsiiminėti joga, tai yra visiškai nauja veiklos forma iš principo, reikalaujanti tokių įgūdžių, kurių anksčiau niekada nebuvo mokomasi.
Jogoje siekiama dėmesį kreipti į savo vidų – užuot jį kreipus į išorinį pasaulį; atsipalaiduoti – užuot buvus įsitempusiam; stabdyti minčių srautą – užuot ištisai galvojus apie ką nors, ir t.t.
Keisti elgesio modelį, tapusį tokiu įprastu, daugeliui žmonių iš pradžių gali būti nelengva praktika. Bet juk tam, kad pakeistume savo gyvenimą, pirmiausia turime keisti stereotipinį elgesį. Kad pasiektume tai, ko niekada neturėjome – turėtume daryti tai, ko niekada nedarėme.
Ateidami į jogos užsiėmimus pasistenkite palikti už durų savo senuosius įpročius ir įsitikinimus. Kartas nuo karto vis priminkite sau apie pagrindinius jogos principus – atsipalaidavimą, pasinėrimą į savo vidinį pasaulį, pasitenkinimą. Tada palaipsniui nauji įgūžiai įsitvirtins, pradėdami keisti ir Jūsų gyvenimą.
Daugelis žmonių, pradedančių užsiiminėti joga, per daug dėmesio skiria pratimų atlikimui, taip persistengdami ir patirdami traumų. Per didelės pastangos greitai nuvargina ir, užuot atgaivinę, pripildę energijos, jogos užsiėmimai ima sekinti net ir turimus resursus. Galiausiai, pasipraktikavęs keletą mėnesių, pavargęs nuo krūvio užsiėmimuose, gavęs kelias traumas, taip ir nepasiekęs geidžiamo rezultato, žmogus gali nusivilti ir mesti tokią jogą.
Pagrindinė jogos užsiėmimų taisyklė – SAUGUMO TECHNIKA:
– dėmesingai elgiuosi su savo kūnu;
– jogos pratimus (asanas) atlieku atidžiai įsiklausydamas į savo kūno pojūčius;
– atsiradus skausmingiems pojūčiams atliekant pratimą (asaną) – nedelsiant mažinu veiksmų intensyvumą arba visiškai liaujuosi daryti šį pratimą.
Užsiėmimų metu praktikuojntis jogą turi stengtis pasiekti pasitenkinimo ir visiškos ramybės būsenas. Tik šiose būsenose atliekami pratimai turės atstatomąjį, o ne varginantį poveikį. Pozas atlikite taip, kaip leidžia Jūsų kūnas ir Jūsų sveikata, vengdami diskomforto ir skausmo pojūčių. Siekite maksimalaus atsipalaidavimo būsenos, nevertindami pratimų atlikimo kokybės ir nesistengdami jos pagerinti.
Kitas svarbus aspektas užsiimantiems joga – praktikos reguliarumas. Motyvuokite save ir akcentuokite jogos užsiėmimų teikiamą naudą, stiprindami savo valią ir užsispyrimą.
Ugdykite savianalizės įprotį (ne užsiėmimų metu). Dažniau užduokite sau klausimus: kas pavyksta? Kas nepavyksta? Kokia užsiėmimų dinamika? Ko pasigendama? Kokių kyla problemų ir kaip jas galima pašalinti? Kas užsiėmimų metu padeda pasiekti pageidaujamų būsenų, o kas trukdo? Pastebėkite įvairius vykstančius pokyčius – fizinės ir psichinės savijautos būsenas, atliekant pratimus (asanas) bei atsipalaiduojant.
Skaitykite literatūrą apie jogą ir apmąstykite perskaitytas mintis Jūsų atliekamų praktikų kontekste. Drąsiai dalinkitės savo samprotavimais su jogos instruktoriais ir užduokite Jums rūpimus klausimus.
Laukiame Jūsų jogos užsiėmimuose! Būkite sveiki ir laimingi!