• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

Terapinis hatha jogos asanų poveikis

Jogos terapija – senovinė visa apimanti organizmo atstatymo sistema. Ji padeda išsaugoti gyvybines jėgas, palaikyti ir atstatyti sveikatą. Iš viso yra žinoma virš 80 tūkstančių jogos pozų (asanų). Bet sveikatos palaikymui užtenka ir dvidešimties.

Mūsų kūno sveikata priklauso nuo fizinės ir energetinės ląstelių bei audinių būklės. Normaliai gyvybinei veiklai būtina subalansuota virškinimo ir kraujotakos sistema, teisinga vidaus sekrecijos liaukų bei vestibiuliarinio aparato veikla. Energetinė audinių būklė tiesiogiai priklauso nuo nervų sistemos funkcionavimo. Padėti savo organizmui galime tik mes patys.

Asanų poveikis virškinimui

Virškinimo sistemos organai – skrandis, žarnynas, kasa, kepenys ir kiti – yra pilvo ertmėje. Sveikatai palaikyti gamta pasirūpino, kad tie organai kvėpuojant būtų nuolat švelniai masažuojami diafragmos judesių.

Kas gali įvykti sutrikus kvėpavimui? Mūsų pilvo raumenys nusilpsta, o virškinimo organai, netekę natūralaus masažo, ima funkcionuoti nepilnavertiškai.

Pranajama ir asanos lėtai, bet užtikrintai atlieka atstatomąjį darbą, jos sutraukia ir atpalaiduoja raumenis, taip grįžta jų jėga ir elastingumas. Stimuliuojami virškinimo organai, o tai padeda šalinti šlakus. Per odos poras praktikuojant jogą pasišalina toksinai.

Reikia suvokti, kad jogos terapija nėra nukreipta į konkrečios ligos pašalinimą, bet ji siekia tobulinti visą sistemą, šiuo atveju – virškinimo.

Teisingai parinktos asanos jau per kelis užsiėmimus gali ženkliai sumažinti, tarkim, skrandžio rūgštingumo simptomus – deginimą, nevirškinimą, raugėjimą. Bet tvarkydami vieną, mes palaipsniui pradedam atstatyti ir visa kita, nes visos ligos gydomos tuo pačiu vaistu – jogos asanomis, naudojamomis  skirtingomis kombinacijomis.

Asanų poveikis kraujotakai

Centrinis kraujotakos sistemos organas – širdis. Nuolat susitraukinėdama širdis perpumpuoja litrus kraujo. Deja, apie širdies masažą žmonės prisimena tik kritiniu momentu. Jogos praktika palaiko širdies raumens darbą, stimuliuoja jį kintančiu paspaudimu bei masažu.

Mūsų organizmas – uždara sistema. Todėl vienos sistemos ligos tiesiogiai veikia kitas sistemas. Pavyzdžiui, viena pagrindinių širdies ligų atsiradimo priežasčių yra virškinimo sistemos sutrikimas. Užkietėję viduriai, nevirškinimas, antsvoris tiesiogiai įtakoja širdies darbo veiklą. Neužtenka vien praktikuoti asanas. Būtina laikytis ajurvedinės mitybos koncepcijos, naudoti organizmo valymo praktikas.

Į širdį per venas atiteka kraujas iš įvairių kūno vietų. Venų darbą apsunkina ir tai, kad jos, keldamos kraują aukštyn, turi įveikti ir žemės traukos jėgą. Dėl tokių apkrovų  kraujagyslių sienelės labai greitai nusidėvi. Čia pagelbės apverstinės asanos, kurios sukuria atvirkštinę kraujo tėkmę ir trumpam nuima venų sienelių spaudimą. Vienas jogos studentas, praktikuodamas stovėseną ant galvos tam, kad sutvirtėtų silpnos kojų venos, pasiekė kitą netikėtą rezultatą. Jo dantų emalis visiškai atsistatė, dingo kariesas. Vėliau susitvarkė ir venos.

Asanų poveikis nervų sistemai

Pagrindinės nervų sistemos dalys – nugaros ir galvos smegenys. Iš jų driekiasi nervų išsišakojimai, sklindantys po visą kūną. Kiekviena mūsų organizmo ląstelė yra sujungta su nervine sistema.

Apverstinės asanos, veikiančios galvą, gerina kraujo apytaką smegenyse. Kraujas plūsta į galvą, stimuliuoja proto gabumus – atmintį, reakciją, koncentraciją ir dėmesį.

Taip pat stiprindami stuburą bei nugaros raumenis, mes stimuliuojame centrinę nervų sistemą. O nuolat medituodami ugdome gebėjimą vidiniam susikaupimui.

Jogos terapijos praktikoje reikėtų stengtis visas asanas atlikti meditatyviai. Asanos išlaikymas ir jos vidinis išgyvenimas padeda suprasti ir pajausti jos terapeutines savybes. Vidinis energetinis srautas tampa kažkuo aiškiu ir apčiuopiamu, dingsta „vidinio ir išorinio“ atotrūkis, praktikuotojas tampa vientisas.

Asanų poveikis vestibuliariniam aparatui

Pagal jogą, žmogaus kūnas turi būti simetriškas. Deja, tik nedaugelis gali tuo pasigirti. Dažniausiai vienas petys aukščiau už kitą, klubai nesimetriški, iškrypęs stuburas, neteisinga menčių padėtis. Vardinti galima dar daug. Taip pat  netolygiai paskirstyta raumenų jėga – dešinioji ranka stipresnė už kairę, dešinioji koja ištvermingesnė už kairiąją ir pan.

Bet juk daugelis mūsų gimė simetriški. Asimetrija atsiranda nekorektiškai elgiantis su savo kūnu (taip taip, būtent nekorektiškai). Žinoma, taisyti klaidas sunkiau, nei jas daryti. Jogos terapija – tai nuoseklus ir koncentruotas darbas su kiekviena savo kūno dalimi.

Stebėdami prekybines svarstykles, mes laukiame momento, kada abi jų pusės pasieks simetriją. Lygiai taip pat išlyginę abi savo proto puses, meilę ir neapykantą, pyktį ir kantrybę, simpatiją ir atgrasumą, mes pasiekiame pusiausvyrą. Ir kai ji karaliauja mumyse – ego dingsta.

Visada nuostabu stebėti panašų rezultatą, kurio pasiekia nuolat ir ištikimai praktikuojantys mokiniai. Sunku išlaikyti „svarstyklių pusiausvyrą“, bet net menkiausios jos akimirkos gali atstatyti nervų sistemos pusiausvyrą. Žmogus ima keistis akyse – veidas šviesėja, žvilgsnis šiltėja, eisena darosi lengva ir užtikrinta. Juk būtent kairiosios ir dešiniosios pusės balansas yra pagrindinis Hatha jogos aspektas. Sanskrito kalboje „ha“ reiškia „dešinė“, o „tha“ – „kairė“.

Praktikuokite. Lėtai, bet užtikrintai įsisavinkite sudėtingą sveikatos, laimės ir laisvės meną. Atminkite, kad gydomosios jėgos yra jumyse, o hatha joga yra patikimas pagalbininkas.

Mes patys sprendžiame, likti pasiektame lygyje ar toliau tobulėti. Sveikatos palaikymui ir stiprinimui užtenka kelių asanų, o kiekviena nauja asana – tai naujas žingsnis harmonijos su savimi link.

IŠ ŽURNALO «АЮРВЕДА – НАУКА ЖИЗНИ»  №1(13) 2007