Hatha joga – tai gilus mokymas apie fizinę harmoniją, pasiekiamą asanomis (fiziniais pratimais), pranajama (kvėpavimo praktikomis), mudromis ir bandhomis (vidinės energijos valdymu).Tai didis mokymas, kurį praktikuoti gali kiekvienas pagal savo sugebėjimus ir galimybes.
Rūpinimasis fiziniu kūnu
Jogų manymu, žmogus nėra vien fizinis kūnas. Jogai žino, kad nemirtingasis „AŠ“, kurį daugiau ar mažiau savyje randa kiekvienas žmogus, nėra materialus, kad fizinis kūnas yra tik priemonė išreikšti save. Jie žino, kad kūnas – tai tik rūbas, kurį karts nuo karto apsimauna dvasia. Jogai žino, kad kūnas – dvasios šventovė, ir supranta, jog rūpinimasis kūnu ir jo tobulinimas yra svarbus uždavinys, tuopat metu padedantis išvystyti naujus gebėjimus. Juk nesveikame, blogai išvystytame kūne negali tinkamai funkcionuoti ir mintis. Toks kūnas negali būti tinkamas dvasios sergėtojas.
Jogai laikosi nuomonės, kad kūnas turi būti nuolat kontroliuojamas proto, nes jis yra tik instrumentas, turintis paklusti bet kokiam šeimininko paliepimui. Žinoma, paklusti protui gali tik tinkamai išauklėtas, teisingai maitinamas ir gerai išvystytas kūnas. O gerai išauklėtas kūnas visų pirma turi būti sveikas ir stiprus.
Žinoma, joga – ne gydomoji gimnastika. Senovės rišiai apie Hatha jogą negalvojo kaip apie jogos terapiją. Bet Hatha joga įrodė savo efektyvumą gydant sunkias ir nepagydomas ligas, nors gydomoji jogos savybė – tiesiog atsitiktinis produktas. Kūno sveikata – natūrali kūno būsena, kuri grįžta užsiiminėjant fizine jogos praktika.
Svarbiausia Hatha jogos reikšmė – absoliutus fizinio kūno, proto ir energijos balansas. Kai toks balansas atsiranda, gimsta impulsai, kurie pažadina centrinę jėgą (Sušumna nadi), kuri atsako už žmogaus sąmonės vystymąsi.
Vidinės energijos žaidimas
Hatha joga aiškina, kad tha – tai prana, gyvybinė jėga, aha – protas, mentalinė energija. Taigi, Hatha joga sujungia praną ir mentalinę jėgą, taip žmoguje prabunda aukštesnioji sąmonė. Prana šakti (gyvybinė jėga) ir manas šakti (mentalinė jėga) – tai du fundamentalūs kūrėjai. Kiekvienas visatos objektas, nuo mažiausio atomo iki gigantiškų žvaigždžių, sudarytas iš šių dviejų energijų. Kai šios jėgos sąveikauja viena su kita, kai vyksta šių dviejų šakti žaidimas, įvyksta kūrimas. Kai šios energijos atskirtos viena nuo kitos arba ištirpusios šaltinyje, tada kūrimas dingsta.
Šiuolaikinė fizika patvirtina šią teoriją. Visa visatos materija gyva. Tai pirmoji taisyklė. Ji dar ir sąmoninga. Tai antroji taisyklė. Vadinasi, viskas yra gyva ir turi sąmonę. Skirtingais laikais, skirtingose tradicijose šioms energijoms duodavo skirtingus pavadinimus. Fizikoj jos vadinamos materija ir energija, jogoj – prakriti ir puruša, tantroj – šakti ir šiva, daoizme – in ir jan.
Mūsų kūne taip pat pasireiškia dvi energijos – šilta saulės energija, tekanti dešiniuoju (pingala) kanalu, ir šaltoji mėnulio energija, tekanti kairiuoju (ida) kanalu. Saulės energija – tai aktyvumas išoriniam pasaulyje, veiklumas, ekstravertiškumas. Mėnulio energija – tai meditacija, vidinių procesų suvokimas, intravertiškumas.
Mūsų fizinis kūnas, kaip mes jį matom, yra grubioji mūsų išraiška. Jei pažvelgtume į jį dvasiniu žvilgsniu arba panaudotume specialų elektroninį įrenginį, gali buti, kad pamatytume, jog jis turi subtilų dvynį.
Kas vyksta viduje, kai jūs mąstote? Jei niekada apie tai nepagalvojote, prašom dabar pat pabandyti. Kas yra mintis? Kas vyksta aplink mus, kai mintis formuojasi, kai ji dingsta, kai vieną mintį keičia kita, arba kai jos trukdo viena kitai? Tai vadinama šakti žaidimu.
Teigiamų ir neigiamų jėgų harmonija
Hatha jogoje egzistuoja dviejų energijos rūšių harmonizacijos samprata, nes papratsai jos lieka neharmonizuotos ir nesubalansuotos. Kai kada dominuoja mentalinę jėgą slopinanti pranos energija, o kitais kartais – atvirkščiai. Šio balanso nebuvimas iššaukia arba fizines ligas, arba mentalinius susirgimus. Todėl pagrindinė Hatha jogos idėja – sukurti harmoniją tarp šių dviejų didžiausių jėgų.
Jogas Ramačaraka „Hatha joga“,
«Hatha joga Pradipika»
Hatha jogos išaiškinimas Svami Satjananda Sarasvati