• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

Jutimo organų sistema

Rega. Regėjimas žmogui yra pagrindinis informacijos apie išorinį pasaulį šaltinis.

Akis (oculus)tai svarbiausias jutimo organas, priimantis iš aplinkos daugiausia informacijos. Norėdami suprasti akies sandarą ir veikimą, galime nagrinėti ją kaip fotoaparatą, automatiškai reaguojantį į daikto apšvietimą ir nuotolį iki jo.

Akies sandara

akis

Mus supanti aplinka – tai pralaidi šviesos spinduliams terpė. Šviesa, atsispindėjusi nuo įvairių realaus pasaulio objektų, patenka ir į žmogaus akį. Akies lęšiukas krentančius į akį spindulius laužia taip, kad akies dugne susidaro atvirkščias vaizdas.

atspindys

Tinklainės sandara

tinklaineakies_obuolys

Tinklainė yra vidinis akies obuolio sluoksnis, dengiantis du trečdalius obuolio. Tinklainę sudaro nervinis audinys, panašus į smegenų audinį, kuriame gausu ląstelių reaguojančių į šviesą ir paverčiančių ją nerviniais impulsais, kurie perduodami į smegenis. Užpakalinėje tinklainės dalyje yra sritis, vadinama geltonąja dėme. Joje yra daug šviesai jautrių ląstelių, kurios lemia regos stiprumą.

Klausa. Mes girdime garso bangų svyravimus, kylančius dėl oro molekulių virpesių. Garso stiprumas priklauso nuo šių bangų ilgio ir kitų savybių.
Ausi (auris)
sudėtingas ne tik klausos, bet ir pusiausvyros organas. Ausis (išorinė) priima garsinius dirgiklius, keičia (vidurinė), tai yra stiprina arba silpnina sklindančias garso bangas ir perduoda (vidinė) impulsus į galvos smegenis.

Ausies sandara

01_Ausies_sandara                                                   www.klaustukai.lt

 

Kita labai svarbi (vidinės) ausies funkcija – pusiausvyros jutimas. Pusiausvyros mechanizmo formavimasis, tai ilgas procesas, kuris priklauso nuo nervų sistemos subrendimo, raumenų, sausgyslių ir sąnarių tvirtumo, jėgos bei kitų organizmo sistemų tobulumo. Sparčiausiai pusiausvyros mechanizmas formuojasi ir tobulėja po to, kai vaikas pradeda vaikščioti ,.t.y., per pirmuosius dvejus gyvenimo metus.

Uoslė. Tai vienas iš anksčiausiai susiformavusių jutiminių organų. Suteikia informacijos apie mus supančią aplinką, perspėja apie pavojus. Uosle suvokiame įkvepiamo oro ir maisto kvapą. Medžiagos, kurias užuodžiame – tai dujos, kurias įkvepiame kartu su oru. Beje, dujos, turi ištirpti nosies gleivinės sekrete, tik tuomet jas užuosime. Kuo lakesnė medžiaga, tuo ją labiau užuosime (pvz., benzinas).

                                      uosle                      smell

 

Skonis. Skonio organas laikomas primityviausiu iš visų penkių jutimo organų, nes jo veikla itin priklauso nuo kvapų jutimo, jis teikia mažiausiai informacijos apie mus supančią aplinką. Jeigu, pavyzdžiui, sergame sloga ir neužuodžiame kvapo, tai neretai nejaučiame ir valgio skonio.

Liežuvio speneliaitai maži speneliai, kurie dengia liežuvio gleivinę. Juose yra skonio svogūnėliai. Speneliai gali būti skirtingų tipų priklausomai nuo formos ir funkcijos.
220px-Taste_buds.svg1. Kartumas 2. Rūgštumas 3. Sūrumas 4. Saldumas      liezuvis

Skonio svogūnėliai juose yra skonio ląstelių, daugiausia išsidėstę liežuvyje, nors jų yra ir minkštojo gomurio bei ryklės paviršiuje. Skonio svogūnėliai reaguoja į kiekvienos į burną patekusios medžiagos skonį ir per nervines skaidulas perduoda šią informaciją į smegenis.

Lytėjimas. Lietimo taškai yra nevienodai pasiskirstę odos paviršiuje. Lietimo pojūčiai, jungdamiesi su judėjimo pojūčiais, leidžia pažinti daiktų formas ir atstumus tarp jų specifiniais apčiuopimo judesiais. Yra spaudimo, šilumos, šalčio ir skausmo jutimai.

rankos paspaudimas