Deguonis yra gyvybiškai svarbi cheminė medžiaga, būtina audinių ląstelėms gyvuoti. Deguonis patenka į organizmą iš išorės, ląstelėse sudega, oksiduojasi. Tuomet susidaro anglies dvideginio, kuris šalinamas lauk. Tai – kvėpavimas, kurį atlieka kvėpavimo organų sistema. Ji susideda iš kvėpavimo takų, plaučių bei kvėpuojamųjų raumenų.
Viršutiniai kvėpavimo takai
Vaizdas iš šono
Nosis (nasus) – tai ne tik uoslės organo talpykla, bet ir pradinė kvėpavimo takų dalis, pro kurią įkvepiamas oras. Nosies gleivinės plaukeliai sulaiko dulkes, apvalo įkvepiamą orą, o gausus gleivinės kraujagyslių tinklas jį sušildo. Dulkės pašalinamos lauk, čiaudant ar nuryjant kartu su seilėmis, todėl plaučius pasiekia daug švaresnis oras. Nosies ertmę (cavitas nasis) pertvara dalina į dvi dalis, kurių kiekviena priekyje pro šnerves jungiasi su išore, o užpakalyje – su nosiarykle.
Gerklos ir trachėja
Vaizdas iš priekio ir vidaus
Kvėpuojamoji gerklė (trechea) – tai gerklų tąsa, šiek tiek iš priekio suplotas 10 – 12 cm vamzdelis priešais stemplę. Jos spindis yra nuolat atviras. Gerklės gleivinę sudaryta iš daugiaeilio virpamojo epitelio, joje gausu liaukų, gaminančių gleives. Gerklė šakojasi į dešinįjį ir kairįjį pagrindinius bronchus. Šioje vietoje į gerklę įsiterpia ketera (carina tracheae), kuri yra kosulio reflekso zona: jeigu ji dirginama (papuola svetimkūnis), – kosima. Trachėja dalinama į kaklinę ir krūtininę dalis. Kaklinę dalį dengia oda, poodis ir apatiniai paliežuvio raumenys (viršutinę jos dalį dar apsaugo skydliaukė). Krūtininės dalie pabaigoje prie gerklės prisišlieja stambiosios kraujagyslės.
Plaučiai
Tai yra porinis organas, užimantis didžiąją krūtinės ląstos dalį. Plaučius (pulmones) sudaro bronchinis medis ir alveolės. Juose vyksta dujų apytaka tarp įkvepiamo oro ir kraujo: (deguonis pereina į kraują, o anglies dvideginis – į alveolių orą).