Kraujotaka – tai nenutrūkstamas kraujo judėjimas uždara kraujagyslių sistema. Kraujotakos sistemą sudaro širdis ir kraujagyslės. Ji užtikrina maistingųjų medžiagų ir dujų patekimą į visus audinius, ir galutinių apykaitos produktų išskyrimą ir kaitą. Ritmiški širdies, kuri yra pagrindinis kraujotakos organas, susitraukimai vykdo kraujo tekėjimą kraujagyslėmis. Kraujagyslės skirstomos į arterijas, venas ir kapiliarus.
Arterijos ir venos
Vidinė sandara
Arterijos – kraujagyslės, nešiojančios plaučiuose prisotintą (arterinį) kraują į kūno audinius. Šakodamosi po kūną arterijos smulkėja, virsta arteriolėmis ir arteriniais kapiliarais.
Venos – kraujagyslės nešiojančios deguonies netekusį kraują, prisotintą medžiagų apykaitos produktų, iš visų kūno audinių į širdį ir plaučius, kuriuose vėl prisotinamas deguonies. Venų sistema sudaro veniniai kapiliarai, venulės ir vidutinės bei didžiosios venos.
Širdis
Išorinis vaizdas iš priekio
Tai raumeninis, netaisyklingos kūgio formos, daugmaž kumščio dydžio ertminis organas, gulintis ant diafragmos ir užimantis didžiąją tarpuplaučio dalį: du trečdaliai guli kairėje, vienas trečdalis – dešinėje nuo vidurinės krūtinkaulio linijos. Širdis vidutiniškai sveria 250 – 350 g (moters mažiau nei vyro). Širdies masė itin priklauso nuo žmogaus fizinės būklės bei veiklos pobūdžio.