• Guru

    Ar nori gauti Mokytojo dienos užduotį ?

Kraunasi ... Kraunasi ...

Kur Mokytojas Dabar?

Planetos šiandien

Audio įrašai

2022.10.10
Ришон-ле-Цион
Обсуждение практик. Обмен качествами. Распределение плазмы
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Плазменные практики. Экспертная чувствительность. Творческая деятельность
2022.10.09
Ришон-ле-Цион
Поэтапные действия на площадке

Projektas GYVENTI GERA

Respublikinė Jogos Mokykla   
Facebook/RJM    Youtube/RJM   Instagram/RJM

SVEIKI IR STIPRŪS KAULAI

Retas žmogus, bėgančioje kasdienybėje, skęsdamas socialinio gyvenimo sūkuriuose, turi galimybę įsiklausyti į savo organizmo siunčiamus signalus. Daugelis susikoncentravę į įvairių darbų ir funkcijų atlikimą, nes gyvenimas nelaukia ir turi viską spėti padaryti. Sirgti nėra laiko. O kartais dar apleidžiama mityba, bei judesys. Vis daugiau laiko praleidžiame prie kompiuterio, mažai išeiname pasivaikščioti, laisvą minutę leidžiame sau ilgiau pagulinėti prie televizoriaus su įvairiais skanėstais, juk reikia sau atsidėkoti, kad taip daug dirbome. Mūsų organizmo jėgos išsenka nuo dažno streso, įtampos, žalingo gyvenimo būdo. Šiame chaose atsirandantis kūno skausmas būna subtilus perspėjimas, kad gal reikia kažką koreguoti, keisti. Bet ir čia mes žiūrime atsainiai ir griebiamės nuskausminamųjų, kad galėtume ir toliau dalyvauti žaidime „kas nubėgs greičiau į nežinią“. Panašioje situacijoje atsidūriau ir aš. Tik finišas buvo kiek prastesnis. Mano maratone nukentėjo kaulai, kurių skausmą aš ilgai ignoravau ir atidėliojau ką nors keisti.
Prievarta įjungta „pauzė“ davė galimybę patyrinėti paprastus būdus, kaip sustiprinti taip svarbų organizmo pamatinį mechanizmą – kaulus. Nors informacija visiems ir žinoma, bet bus verta ją prisiminti.
Kaip sustiprinti kaulus nevartojant kalcio papildų ir nenaudojant pieno produktų?

JOGA

Vienas iš būdų – jogos pratimai.
Kaip parodė atliktas mokslinis tyrimas, darant jogos pratimus vos 10 minučių per dieną žymiai pagerėja kaulų tankis, kuris yra svarbus kaulų būklės rodiklis.
Du metus kasdieną darant jogos pratimus tyrimo dalyvių kaulų tankis šlaunikaulyje vidutiniškai padidėjo. Tiesa, tyrimą baigė tik 11 dalyvių (iš 31, kurie pradėjo daryti pratimus), bet tai suprantama, nes tyrimas tęsėsi du metus, ir gerai žinoma, kad ne visi sugeba save priversti daryti pratimus, kad ir po 10 minučių per dieną. Nors tyrimas atliktas su vyresnio amžiaus žmonėmis, tokie pratimai tinka ir jaunesniems.
Žmonėms, kurie jogos pratimų iš viso nedarė, per du tyrimo metus kaulų tankis sumažėjo, o tai rodo, kad joga yra efektyvi priemonė, leidžianti sumažinti osteoporozės riziką ir sustiprinti kaulus.

Tyrime buvo atliekamos šios asanos:
Trikonasana
Adho Mukha Svanasana ir Urdhva Mukha Svanasana
Setu Bandhasana
Janu Sirsasana ir Pashimotanasana
Navasana
Supta Padangusthasana
Urdhva Dhanurasana
Marichaysana, Matseyendrasana, Jathara Parivarthanasana
Kiekviena poza atliekama po 20-30 sekundžių.

SLYVOS

Dar vienas gana netikėtas produktas, kuris yra labai naudingas kaulams – slyvos.
Floridos valstijos universiteto profesorius Bahram H. Arjmandi teigia, kad ištyrus labai daug vaisių nustatyta, jog džiovintos slyvos turi didžiausią teigiamą poveikį kaulų tankiui. Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 100 pomenopauzinio amžiaus moterų. Vienai grupei (55 moterims) buvo liepta per dieną suvalgyti 100 g (apie 10 vnt.) džiovintų slyvų per dieną, o kita grupė vartojo tokį patį kiekį džiovintų obuolių. Abi moterų grupės taip pat gaudavo 500 mg kalcio ir 400 IU vitamino D per dieną.
Slyvas vartojusios moterys turėjo didesnį kaulų tankį
Moterys, metus laiko vartojusios slyvas, turėjo ženkliai didesnį kaulų tankį nei tos, kurios valgė džiovintus obuolius. Teigiama, kad slyvos mažina kaulų rezorbciją (kaulų ardymą). Kaulinis audinys organizmo yra nuolat perdirbamas/ardomas, o po to vėl iš naujo „perstatomas“. Jei kaulų ardymas prilygsta statymui, tai kaulų tankis ir išlieka stabilus, bet jei ardymas viršija statymą, tai kaulų tankis pradeda mažėti ir per ilgesnį laiką gali išsivystyti osteoporozė ar padidėti kaulų lūžių rizika.
Slyvos turi daug antioksidantų
Tad galite pradėti valgyti slyvas. Vartojant džiovintas geriau jas išmirkyti, nes tada bus lengviau suvirškinti. Beje, slyvos taip pat gerai, jei yra užkietėję viduriai. Taip pat slyvos turi vieną didžiausių antioksidantų potencialų pagal ORAC skalę. Tai vienas didžiausių antioksidantų potencialų tarp visų vaisių. Bet antioksidantų potencialas priklauso nuo to, kokiose sąlygose augalas augo, taip pat nuo transportavimo, sandėliavimo ir t.t. Tik nepamirškime, kad slyvos yra gana daug purškiamos, tad geriau pirkti ekologiškas.

Kas dar naudinga kaulams:

  • Kaulams taip pat naudingos žalios spalvos daržovės (salotos, špinatai, salierai), taip pat brokolis, chia sėklos, linų sėmenys – visi šie išvardinti produktai turi kalcio ir kitų kaulams (ir ne tik) reikalingų medžiagų. 
  • Kaulams reikalingas ne vien kalcis, labai svarbus yra vitaminas D, kuris pagerina kalcio pasisavinimą, taip pat reikia magnio, stroncio, silicio (jo daug turi dirvinis asiūklis), taip pat vitamino C. 
  • Labai svarbu sportuoti, nes fizinis krūvis stiprina kaulus.

Straipsnio autorė Diana

Straipsnis parengtas pagal:
Hooshmand et al. (2011) Comparative effects of dried plum and dried apple on bone in postmenopausal women British  Journal of Nutrition.
Arimandi et al. (2002) Dried plums improve indices of bone formation in postmenopausal women
No Bones About It: Eating Dried Plums Helps Prevent Fractures and Osteoporosis, Study Suggests
http://sveikatossaltinis.blogas.lt/tema/kaulu-sveikata
L.M. Fishman (2009) Yoga for Osteoporosis, A Pilot Study. Topics in Geriatric Rehabilitation, 25 (3): 244-250.
Sciatica.org Achieving maximum function with minimal pain
http://sveikatossaltinis.blogas.lt/tema/kaulu-sveikata